Novinar - Vždy najlepšie informácie

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Štátne weby porušujú zákon

Štátne inštitúcie dostali dva roky na zmenu svojich webstránok, aby boli čitateľné pre všetkých. Ani tie im však nestačili.

Informácie na internetových stránkach našich štátnych inštitúcií by mali byť čitateľné pre všetkých – napríklad aj pre používateľov menšinových webových prehliadačov, nevidiacich či ľudí so zrakovým postihnutím. Hovorí tak zákon o informačných systémoch z júna 2006, ktorý dal inštitúciám na nápravu nedostatkov dva roky. Mnohé úrady z nich však aj dva mesiace po uplynutí termínu zákon naďalej porušujú.

Ústavný súd je najhorší
Podľa Daniela Duriša, odborníka na webové štandardy, je na tom úplne najhoršie stránka Ústavného súdu. Napríklad nevidiaci sa na nej nedostanú ani cez úvodnú voľbu jazyka, pretože navigácia nie je textová, ale len vo forme veľkého klikacieho obrázka. Zlá čitateľnosť modrého textu na žltom pozadí spôsobí problém aj ľuďom so slabším zrakom. Ak surferov prehliadač nepodporuje JavaScript, nebude mu zasa na celom webe fungovať navigačné menu.

„Ústavný súd SR má vedomosť o tom, že časť kódu www stránky nie je štandardizovaná podľa zákona. Na odstraňovaní nedostatkov sa priebežne pracuje,“ povedal pre SME Jozef Skybjak, hovorca Ústavného súdu. Dokončenie štandardizácie by malo podľa neho prebehnúť do konca októbra. Súčasná verzia stránky však vznikla v decembri 2007 – v čase, keď už zákon o informačných systémoch platil, preto ho podľa zákona mala dodržiavať hneď.

Mali dohliadať, no porušujú?
Neštandardný web má podľa Daniela Duriša aj ministerstvo dopravy, ktoré samo zákon iniciovalo. Používa napríklad zastarané tabuľkové rozloženie webu a má aj slabší kontrast medzi pozadím stránky a jej textom. Stránka vznikla v tomto roku a štátni poplatníci za ňu zaplatili 180-tisíc korún. Stránka podľa ministerstva bola s pozitívnym výsledkom testovaná komisiou zloženou zo zástupcov Únie nevidiacich a slabozrakých, priznáva však, že môže naďalej obsahovať neštandardné prvky. „Tieto nedostatky budú odstraňované v rámci kapacitných možností,“ povedal Marián Jánošík, hovorca ministra.

Ďalší hriešnici
Štandardy porušujú aj webové stránky Úradu vlády, ministerstva spravodlivosti a ministerstva hospodárstva. Ministerstvá v reakciách pre denník SME tvrdia, že sú si porušovania zákona vedomé a na náprave budú pracovať. „Naše oddelenie informatiky intenzívne pracuje na celkovej rekonštrukcii informačného systému, pričom už v týchto dňoch postupne nabiehajú jednotlivé jeho zložky do prevádzky,“ povedala Dagmar Hlavatá, hovorkyňa ministerstva hospodárstva.

„Technológia, ktorá bola nasadená v roku 2004, nám neumožňuje aplikovať neskôr schválené štandardy,“ tvrdí Michal Jurči z ministerstva spravodlivosti. V roku 2009 chce pripraviť celkom novú verziu svojho webu. Prečo to neurobilo skôr, nepovedal.

Dostanú pokuty?
Medzi stránky, ktoré sú dostatočne prístupné občanom, patria podľa Duriša najmä weby Ústavu pamäti národa, parlamentu a ministerstva financií. „Z nich by si mali ostatní brať príklad,“ tvrdí.

Za porušovanie štandardov hrozí štátnym webom pokuta od 500-tisíc do milióna korún. Pôvodne ju malo vyberať ministerstvo dopravy, s presunom sekcie informatizácie spoločnosti vo februári 2007 sa však táto povinnosť posunula na ministerstvo financií.

To už v roku 2007 upozornilo na nedostatky v dodržovaní zákona, keď po teste webov verejnej správy vyhlásilo, že štandardy spĺňajú celkovo iba tri weby.

Podľa Miroslava Šmála, hovorcu ministerstva financií, podobné kontroly štátnych webov prebehli už aj v júni tohto roku, ministerstvo úrady, ktoré nespĺňali štandardy, opätovne na tento stav upozornilo, pokuty sa však neudeľovali. Tretiu kontrolu chce ministerstvo urobiť na konci roka. Stránky, ktoré nebudú spĺňať zákon, budú pokutované.

 

Čo nariaďuje zákon

Stránka musí byť plne funkčná aj po vypnutí grafiky a jazyka JavaScript, ktorý sa zvykne využívať najmä vo formulároch a pri grafických efektoch.

Veľkosť textu na stránke sa musí dať ovládať vo všetkých prehliadačoch.

Tabuľky možno použiť pre výpis dát, nie však na štruktúrovanie obsahu stránky.

Akýkoľvek obrázok musí mať textovú alternatívu, keďže hlasové čítačky pre nevidiacich ignorujú obrázky.

Kontrast farby pozadia a farby písma musí byť dostatočný kvôli ľuďom so zrakovými ochoreniami.

Na zvýraznenie textu možno použiť napríklad tučné písmo, nie však farebné odlíšenie, aby stránku mohli prečítať aj návštevníci, ktorí trpia rôznymi druhmi farbosleposti.

 

Najhorší web má Ústavný súd

Internetový konzultant Daniel Duriš pre denník SME ohodnotil, ako niektoré webové stránky štátnych inštitúcií spĺňajú webové štandardy dva mesiace po termíne, ktorý im na to určil zákon.

Ústavný súd, www.concourt.sk

Ide o najhorší web spomedzi tých, ktoré som testoval. Hlavná stránka obsahuje jeden veľký obrázok, navyše v obrázkovej mape, ktorej použitie je zbytočné.

Ak sa dokážete dostať ďalej, zistíte, že bez zapnutého JavaScriptu je navigácia na stránke nefunkčná. Navyše farebné kontrasty tmavého žltého pozadia a modrého písma sú nevhodne zvolené a grafika a formátovanie sa nedajú vypnúť. Tabuľky použité na rozloženie obsahu a chýbajúca štruktúra dotvárajú katastrofu.

Ministerstvo spravodlivosti, www.justice.gov.sk

Stránky používajú chybné rozloženie pomocou tabuliek. Kontrast modrého pozadia a modrých textov je nízky, návštevníci s horším zrakom budú mať problémy.

Našťastie je možné časť grafiky a formátovania vypnúť. Tlačové informácie alebo civilné právo si bez JavaScriptu neotvoríte, spravodlivosť teda asi vždy nemusí znamenať rovnaký prístup pre každého.

Ministerstvo hospodárstva, www.economy.gov.sk

Stránky neumožňujú vypnúť grafiku a formátovanie. Bledomodré pozadie s tyrkysovým textom nie je dostatočne kontrastné a mapu stránok neotvoríte s vypnutým JavaScriptom. Na správnu štruktúru stránok sa tiež zabudlo a rozloženie obsahu pomocou tabuliek je nesprávne.

Úrad vlády, vlada.gov.sk

Štruktúra stránok je do určitej miery nevhodná. Časť textov sa pre nízky kontrast na pozadí stráca.

Oprava (17. 9. 2008, 13:00): V popise webovej stránky Úradu vlády sme mylne uviedli, že stránka používa na načítanie obsahu rámce. Za chybu sa ospravedlňujeme.

NR SR, www.nrsr.sk

Pomerne dobre spracovaný web, čo sa týka štruktúry. Zarazí však štandardne anglická verzia namiesto slovenskej. Bez vypnutého JavaScriptu sa navyše na slovenskú verziu ani nedostanete.

Rovnako textové prepisy zvukových záznamov vhodné pre nepočujúcich nie sú bez JavaScriptu prístupné.

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií, www.telecom.gov.sk

Tabuľkové rozloženie stránok je nevhodné, navigácia je obrázková, obsahuje však aspoň alternatívny text.

Kontrast na hlavnej stránke je slabší, keďže stránka používa tmavé pozadie s rôznymi slabo výraznými druhmi písma. Bez JavaScriptu nefunguje mapa stránok.

Ministerstvo financií, www.finance.gov.sk

Stránky umožňujú vypnúť grafiku a formátovanie a obsah je stále prístupný. Taktiež štruktúra stránok spĺňa požiadavky viacerých úrovní nadpisov alebo označenia zoznamov.

Web funguje aj bez zapnutého JavaScriptu, čo je požiadavka pravidiel prístupnosti. Iba anglická verzia stránok vykazuje menšie nedostatky, ktoré však nevplývajú na celkovú prístupnosť obsahu.


Web Stranky | stály odkaz

Komentáre

  1. nie je to nahodou
    skopcene zo sme.sk?
    publikované: 20.09.2008 12:55:33 | autor: valasik (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014