Číne zvykne Západ vyčítať, že zasahuje do slobody internetu. Tento týždeň sa možno rozhodne, či v budúcnosti podobný systém prijme aj vyspelý svet.
Tento týždeň sa vo švajčiarskej Ženeve za zatvorenými dverami rozhoduje o možnej budúcnosti internetu. Špeciálna pracovná skupina Medzinárodnej telekomunikačnej únie, ktorá funguje pri Organizácii spojených národov a ktorej členmi sú takmer všetky krajiny sveta vrátane Slovenska, prerokúva niekoľko návrhov, ako a prečo by mal byť internet v budúcnosti viac monitorovaný.
Internetový server Cnet.com publikoval informáciu, že autorom hlavného a neverejného návrhu (.doc) je Čínska akadémia pre výskum telekomunikácií, ktorá je súčasťou ministerstva informatiky. Jej návrh kopíruje politiku dohliadania nad internetom, ktorú západné krajiny doteraz odsudzovali.
Radšej pseudoanonymita ako skutočná anonymita
Isté indície vedúce ku zmenám v legislatíve, a v internetových protokoloch k možnej kontrole, predznamenalo už stretnutie telekomunikačnej únie v roku 2002. „Anonymita je považovaná za vážny problém na internete. Súkromie je nutnosťou, avšak mali by sme sa uistiť, že sa poskytuje skôr vo forme pseudoanonymity než anonymity,“ napísali vtedy členovia do svojej zápisnice.
Návrh, ktorý teraz získal CNET.com, má počítať s tým, že každý, kto na internete tvorí obsah, bude môcť byť spätne identifikovateľný. Údaje o autoroch by mali byť archivované.
Internet treba monitorovať, zhodujú sa odborníci
Únia informácie servera zatiaľ odmietla komentovať, telekomunikační experti sa však zhodujú na tom, že monitoring by mohol internetu za istých okolností pomôcť. Ide napríklad o známe javy ako útoky hackerov alebo internetový spam, ktoré web sužujú dlhé roky a doteraz s nimi nevieme nič robiť.
Steven Bellovin, profesor informatiky na prestížnej americkej Columbijskej univerzite pre PC World povedal, že ak by k sledovaniu internetovej komunikácie došlo, nemalo by sa z nej uchovávať viac, než je nutné na funkciu siete.
Právnik Peter Kováč hovorí, že Trestný poriadok internetovú kriminalitu už rieši. „Nemyslím si, že z právneho hľadiska je potrebné ďalej ukrajovať zo pseudoanonymity na internete,“ povedal pre SME.
Návrh sledovania siete by nemal byť dokončený pred rokom 2009 a zdroje servera tvrdia, že nie všetci účastníci tohtotýždňového stretnutia sú terajšími návrhmi nadšení.
Môže únia zmeniť náš web?
V rámci únie Slovensko zastupuje ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií, za operátorov spoločnosť Slovak Telekom. Na stretnutí pracovnej skupiny sa však Slovensko nezúčastní. Podľa Mariána Jánošíka z ministerstva sú pre Slovensko záväzné rozhodnutia a uznesenia vrcholného orgánu MTÚ, ostatné výstupy môže Slovensko odmietnuť.
V USA môže byť návrh protiústavný
Odborníci však už teraz upozorňujú, že formálne uzákonenie monitorovania internetu by bolo zrejme proti Deklarácii slobody komunikácie na internete, ktorú v roku 2003 spolu so Slovenskom odhlasovali členovia Rady Európy. Píše sa v nej, že krajiny „by mali rešpektovať vôľu užívateľov internetu neodhaľovať svoju identitu“. Deklarácia však uvádza aj niekoľko prípadov, v ktorých sa toto pravidlo dodržiavať nemusí.
Ústava telekomunikačnej únie zase hovorí, že MTÚ „zaisťuje utajenosť medzinárodnej korešpondencie“. V Spojených štátoch by zase monitorovanie internetovej komunikácie mohlo byť podľa výkladov niektorých právnikov a súdov proti prvému dodatku americkej ústavy, ktorá sa zaoberá slobodou slova.
Komentáre